Както личи от названието, детско-юношеското консултиране е вид психологическо психотерапевтично консултиране, което се фокусира върху определена възраст и отчитайки нейните характеристики, определя рамката, в която протичат сесиите и използваните техники на работа. Детско-юношеското консултиране (въпреки, че е сбито в едно) е много по-всеобхватен, динамичен и многообразен процес, отколкото консултирането на възрастни. Дори само консултирането в детска възраст предлага далеч по-голямо многообразие от консултирането на възрастен. Но освен разликите в рамката, в която протича консултирането и техниките, които се използват, съществен момент в детско-юношеското консултиране е работата с родителите. Понякога, и особено в ранна детска възраст, тя може да се окаже много по-важна, отколкото пряката работа със самото дете.
В консултирането детството се разделя на три периода, отчитайки драматичните промени в тази възраст:
- Ранно детство – от 2 до 5 години
- Среден период на детство (средно детство) – от 5 до 9 години
- Предюношеска възраст – от 9 до 12 години
За първия период е характерно, че психологът се съсредоточава предимно върху работата с родителите. Във втория период специалистът има възможност да използва богат арсенал от техники, включително и групови, които да помогнат на детето да изрази, отреагира и преработи несъзнаваните представи, които го смущават. В третия период някои от децата нямат нужда от „помощни техники“ и могат пълноценно да говорят за трудностите си спрямо поставената рамка.
Въпреки това разграничение, психолозите, които са специализирали психоанализа, по-точно в школата на обектните отношения или лаканианството, приемат деца заедно с родителите им и от най-ранна възраст. В тези случаи специалистът служи като своеобразен преводач не само на това, което се случва най-вече с майката и с бебето, но и на това, което се случва между тях. Към това взаимодействие се прибавят бащата, семейната среда, а понякога и медицинските лица, ако такива са ангажирани в случая.
Подобни консултации в практиката често се налагат при постродилна депресия и са задължителни при преждевременно раждане или при деца с увреждания.
Има ли ефект психологическото консултиране
Ефект от психологическото консултиране може да се наблюдава и само след една сесия. Това е възможно, защото дори в една консултация могат да се задействат различни процеси като например:
Отреагирането – при което в едно терапевтично пространство човек се освобождава от натрупаното количество афект по един конструктивен начин, който му помага в реалността да не предприема „глупави“ действия.
Осъзнаването – много често се случва клиентите на психологическото консултиране „да се чуят сами себе си“ по един различен начин, който всъщност е осъзнаване на нещо, за което преди не са си давали сметка. Този процес се засилва от интерпретациите на консултиращия, който дозирано, спрямо възможностите им, разкрива несъзнаваните причини за техните трудности.
Тези процеси имат терапевтичен ефект и наистина водят до подобрение. Както пише френският психиатър и психоаналитик д-р Патрик Деларош „…в повечето случаи наблюдаваме следната схема: консултацията е позволила да се деблокират определени неща, отношенията между родителите и юношата са се подобрили, има по-малко конфликти и изведнъж всички се чувстват по добре, но мислят, че би било полезно да се видим отново“.
Какво да очакват родителите
На първата среща родителите ще бъдат помолени, ако е възможно, да дойдат заедно с детето или юношата. Ако обаче последните оказват твърде силна съпротива, могат да дойдат и сами. За консултанта е важно да чуе повече гледни точки от главните действащи лица, но все пак това понякога е невъзможно.
В тази първа среща се случва т.нар. първично интервю, чрез което консултиращият се опитва да събере повече информация по случая, за да може да изгради своите работни хипотези за проблемите, които са довели до консултацията. Начинът, по който протича първичното интервю, зависи много от теоретичната подготовка и опита на консултанта. Консултантите, получили своето обучение в различни психотерапевтични школи, акцентират на различни въпроси в своето интервю.